Frikadeller med Gorgonzola og grøntsager
Af Min Madopskrift
Til 4 personer
Lækre sunde frikadeller der smager af noget! Lyder det godt? Jo og vi kan love, at det er noget du får, hvis du prøver vores sunde alternativ til den almindelige frikadelle.
Frikadeller med knoldselleri, Gorgonzola ost og havregryn i stedet for mel og sprøde pommes chef kartofler med dampede grøntsager er vores sunde og velsmagende forslag, til en anderledes og spændende hverdagsmenu.
Man kan sagtens erstatte mel med havregryn i frikadeller. Forskellen er, at frikadellerne får lidt nemmere ved at skille af, da melet virker som klister og holder frikadellen sammen. Til gengæld, ved at bruge havregryn i stedet for mel, får du en sundere delle.
Ingredienser frikadeller med Gorgonzola:
- 500 gram flæskesmåkød eller kalve og svinekød
- 1 pillet hakket løg (skallotte eller almindelig løg)
- 2 dl Letmælk
- 2 æg
- 2 dl. Havregryn
- Frisk kværnet peber
- 1 tsk. gourmet salt
- 1 dl finthakket knoldselleri (Hakket i multihakker)
- 1 stor spsk. Gorgonzola ost
- Brug margarine og olie til stegning af frikadeller.
Tilbehør:
- Pommes chef kartofler
- Dampede grøntsager
Fremgangsmåde:
Tag en stor skål og kom kød, salt og peber i. Rør rundt. Kom nu revet løg, selleri, Gorgonzola ost, æg og havregryn i og tilsæt mælken lidt ad gangen mens der røres.
Lad evt. det ene løg være grovhakket, hvis man kan lide hele stykker løg i sin frikadelle.
Rør indtil farsen er sammenhængende.
Lad farsen hvile i 30 min. til en time minutter i køleskabet. (Kan udelades)
Lav nu pommes chef kartofler.
Form frikadellerne med hånden og en stor spiseske, og læg dem på en stor varm stegepande, og steg gyldne i et par minutter på begge eller tre sider, skru derefter ned til ca. svag varme og steg dem i ca. 5 min på hver side til de er gennemstegte.
Tag en speciel gryde til at dampe grøntsager, og damp dem møre. Alternativt kan grøntsagerne koges som anvist på posen, hvis der bruges frosne grøntsager.
Server med pommes chef kartofler med lurpak smør på toppen og dampede grøntsager.
Kommentarer
Ingen kommentarer