Min Madopskrift

  • Forside
  • Kategorier
  • Råvare index
  • Instagram
  • Kontakt os
  • Nyhedsbrev
  • Artikler
  • Alle madopskrifter
  • Privatlivspolitik
  • Om Min Madopskrift
menu icon
go to homepage
subscribe
search icon
Homepage link
  • Forside
  • Kategorier
  • Råvare index
  • Instagram
  • Kontakt os
  • Nyhedsbrev
  • Artikler
  • Alle madopskrifter
  • Privatlivspolitik
  • Om Min Madopskrift

Mange følger med her også:

×
Forside » Alle madopskrifter

Chokoladekage med smørcreme

Opdateret jun 2, 2021 · Udgivet: jun 3, 2015 Af Julie Fie · Skriv kommentar

chokoladekage med smørcreme RIGTIGE
Hvis du vil direkte til opskriften uden tips og tricks: Gå til opskrift
Del opskriften her
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • OpenAI icon
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • Odnoklassniki icon0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Chokoladekage med smørcreme og mørk chokolade

Tid: cirka 30 min.

(kagerne skal køle i cirka 10 min. efter de er lavet)

 

Her er lidt til den søde tand (det skal der jo også være plads til engang imellem).

Denne gang er det en lækker fugtig chokoladekage med den lækreste smørcreme.

Chokoladekage med smørcreme er en perfekt kage, da et stykke er nok til at udfylde alle smagssanserne. mmmmmh.

Af Julie Fie – Min Madopskrift

chokoladekage med smørcreme RIGTIGE
chokoladekage med smørcreme RIGTIGE, er en skøn dessertkage
Det skal du bruge til Chokoladekage med smørcreme

* smurte muffinsforme på ca. 7 cm i diameter

Dejen:

  • 25 gram sukker
  • 3 æg
  • 120 gram mørk chokolade (jeg anbefaler en chokolade med 66-70 % kakao)
  • 100 gram smør
  • 1 tsk salt
  • 130 gram hvedemel
  • 1 tsk bagepulver

Smørcreme:

  • 100 gram blødt smør
  • 2 spsk yoghurt
  • 1 spsk sukker
Fremgangsmåden Chokoladekage med smørcreme

Tænd ovnen på 190 grader.

Først smeltes smør og chokolade i en lille gryde ved lav varme.

Herefter piskes æggene luftige med en elpisker og sukkeret tilsættes.

Pisk herefter yderligere 2 min. og sigt så mel og bagepulver ned i de piskede æg, imens du rører med en dejskraber.

Til sidst røres den smeltede smør- og chokoladeblanding i.

Fyld dejen i smurte muffinforme på ca. 7 cm i diameter og bag ved 190° i ca. 12 min.

Pisk smør, sukker samt yoghurt til en luftig masse, og sæt den på køl i 10 min før de afkølede kager dekoreres med cremen.

* OBS! Det er vigtigt du venter med at dekorere til kagerne er helt afkølede, ellers er smørcremen ødelagt, da den vil flyde af når den kommer på.

Prøv også Cremet og lækker jordbær lagkage

– Velbekomme 🙂

Mvh. Julie Fie Geisle

Madskribent på Min Madopskrift

 

– Har du nogle spørgsmål eller ris/ros til opskriften, er du velkommen til, at skrive en kommentar under opskriften, eller sende mig en mail på: Juliefiegeisle@hotmail.com.

Jeg vil besvare din mail indenfor 24 timer og jeg ville kun blive glad for at høre fra dig, uanset om det er forbedringer, ris, ros eller hvad det er. Man kan jo altid kun blive bedre !

 

Del opskriften her
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • OpenAI icon
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • Odnoklassniki icon0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Relaterede opskrifter

Mors dejlige juleboller Boller – Danmarks bedste
Hindbærsnitter med krymmel og frysetørrede hindbær Hindbærsnitte med hindbærmarmelade
Drømmekage Danmarks bedste Drømmekage – klassisk
Danmarks bedste drømmekage Drømmekage Danmarks bedste
Hjemmelavede vaniljekranse Vaniljekranse
Klejner Klejner
Æblestykker drysset med kanelsukker Æble-marcipankage med Vanilje cremefraiche
Jødekager Jødekager med kanel
Kokoskranse Kokoskranse

Mere fra Alle madopskrifter

  • Sund mættende aftensmad
    Hakkebøf med bløde løg og kartoffelmos
  • Blommetærte spises med kagegaffel
    Blommetærte med vaniljecreme
  • Stegt rødspætte med tilbehør
    Hele ovnbagte rødspætter med ovnkartofler og fiskefrikadeller
  • Popkornkage
    Brownie med popcorn

Skrevet i: Alle madopskrifter, Bagværk Tags: Chokoladekage med smørcreme, Chokoladekage med smørcreme og mørk chokolade

Vores fantastiske team, som har lavet alle artikler og madopskrifter fra Min Madopskrift


Profilbille Lene Geisle

Lene Geisle - Chef kokken

Hendes passion er at lave og servere flere forskellige mindre retter, der kan spises og nippes til samtidigt, så aftensmaden også bliver spændende. Retter som er sunde og giver behagelig velvære efter spisningen.

Lene elsker at lave nye opskrifter og prøve nye varianter af de klassiske opskrifter. 

Bagning har også en stor plads i hendes køkken og de forskellige surdeje er hendes specialitet. Desserter indgår også i hendes kogekunst.

Lene prøvesmager og afprøver alle opskrifter inden de kommer på hjemmesiden. 

Nyhedsbrev - Kontakt Lene

Profilbillede Fie

Julie Fie - Mad til unge og familien

Julie Fie tilbereder sunde, enkle og billige madopskrifter der ofte er fedtfattige. Julie spiser masser af sunde grøntsager og salat ofte helt uden kød eller med meget lidt kød.

For Julie er det hyggelige og sunde måltid, det vigtigste. At samles sammen over mad, som er sundt, samtidigt med, at der også skal være plads til, mad der bare smager godt og nyde de søde sager, uden at der skal tænkes så meget over det.

Julie Fie har nemlig også en stor kærlighed for kager og søde sager. 

Nyhedsbrev - Kontakt os

Bjørn Nielsen

Laver research på alle opskrifter der produceres, inden de bliver udgivet. Det er et stort arbejde, at udgive de helt rigtige opskrifter, som passer til vores målgruppe.

Vores målsætning er: Min Madopskrift har klassiske madopskrifter, som kombineres med de bedste nye moderne opskrifter. 

Alle opskrifter Afprøvet

Vi har smagt og afprøvet alle opskrifter, som er udgivet her på Min Madopskrift. Der er garanti for gennemprøvede opskrifter, hvor ingredienserne er tilpasset opskriften og fremgangsmåden er afprøvet med tilfredsstillende resultat inden de bliver udgivet.

Få vores nyhedsbrev / Kontakt os.

Nyhedsbrev - Kontakt os


Comments

No Comments

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




Min Madopskrift EST. 2012 - 2000 opskrifter

På Min Madopskrift finder du tusindvis af moderne og klassiske opskrifter samt bagværk, dessert, snacks og ikke mindst artikler om mad, livsstil, hus og have.

Vi svarer personligt. Du er altid velkommen til at skrive kommentarer eller stille spørgsmål til en opskrift. Vi vil også gerne modtage dine tips til de opskrifter du har afprøvet, så vi sammen kan gøre opskrifterne mere spændende, varieret og bedre for os alle sammen.

Mvh. De 4 kokke - 👨🏻‍🍳👩🏻‍🍳👩🏻‍🍳👨🏻‍🍳

Bjørn, Lene, Nikolaj, Fie

Du kan følge Min Madopskrift her:

Populært nu

  • Mad på raclette
    Raclette mad
  • suppekuren
    Suppekuren
  • Oksemørbrad langtidsstegt i ovn
    Oksemørbrad langtidsstegt i ovn
  • Havredrik i målekande
    Havredrik og havremælk – Hjemmelavet

Sæsonbestemte opskrifter

  • Grønne asparges
    Kogte og dampede asparges
  • Thai Fiskesuppe med rejer
    Thai fiskesuppe med rejer
  • Torsk dybstegt i tempuradej med friter og ærtepuré.
    Torsk i tempuradej
  • Alt til et lækkert frokostbord
    Alt til et lækkert frokostbord

Alle opskrifter afprøvet - Din garanti for god mad

Mere om os her →

Footer

↑ Hop til toppen

Os

  • Privat politik
  • Om Min madopskrift
  • Kategorier
  • Råvare index

Nyhedsbrev

  • Nyhedsbrev e-mails om nyheder. Vi udsender få men spændende e-mails.

Kontakt

  • Kontakt os
  • Instagram side
  • Alle opskrifter
  • Login

Følg os her:

Copyright © Est. 2012 - 2026 - Min Madopskrift